Co to jest współczynnik TDP w procesorach? Jaki wybrać? Oto szczegóły

| 0 Komentarzy
Dzielimy się wiedzą na temat TDP. Nasz poradnik z pewnością ułatwi Ci zakup procesora. Zapraszamy do lektury.

Czym jest TDP?

TDP (ang. Thermal Design Power) – określa ilość wydzielanego ciepła przez procesor. Pomimo stosowania jednego terminu, nie da się porównać wartości podawanych przez różnych producentów gdyż w każdym przypadku jest nieco inaczej rozumiane.

Polecane procesory

W przypadku Intela, TDP to maksymalna realna moc, jaką pobiera procesor, a tym samym oddaje w postaci ciepła przy obciążeniu aplikacjami. W większości przypadków wartości TDP nie da się przekroczyć, dzięki zastosowaniu specjalnych zabezpieczeń przed osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury. Z kolei AMD mianem TDP określa maksymalną moc, jaką mógłby pobrać i oddać w postaci ciepła procesor. Są to jednak wartości, których nie da się najczęściej osiągnąć, a przy tym w porównaniu z konkurencją, wyglądają na nieatrakcyjne dla klienta. Dlatego też AMD zaczęło stosować inny termin – ACP (Average CPU Power), który określa realnie pobieraną moc. To szczegóły, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze procesora danej firmy. 

Dlaczego ten współczynnik jest tak istotny? Znajomość TDP pozwoli wybrać odpowiednie chłodzenie dla naszego komputera. Niewłaściwy dobór komponentów stanowi duże ryzyko awarii sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że TDP nie jest współczynnikiem, który powinien służyć do prawidłowego osądzenia zużycia energii. Jest to raczej klasa, do jakiej przynależy procesor, ułatwiająca oszacowanie wydzielania ciepła. Tym bardziej, że zużycie energii zależy nie tylko od parametrów podzespołu, ale również ilości zadań, ich stopnia skomplikowania, a więc i czasu, jaki jest potrzebny na ich wykonanie.

TDP w praktyce

Jak TDP wpływa na użytkowanie komputera stacjonarnego? Wszystko zależy od zastosowań sprzętu. Do pracy biurowej, korzystania z przeglądarki internetowej, czy obsługi multimediów doskonale sprawdzi się procesor z niskim poziomem wydzielanego ciepła. Na rynku możemy spotkać procesory, które charakteryzują się TDP na poziomie 65W. Do podstawowej funkcjonalności nie potrzebujemy wyższej wartości. 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku komputerów stacjonarnych dla graczy. Warto wtedy sięgnąć po jednostki, które przekraczają 100 W. Nie da się ukryć, że wymagania gier komputerowych stale rosną, a ich miłośnicy oczekują szerokich możliwości graficznych. Należy również wspomnieć o osobach, którzy wykonują zaawansowane projekty, a ich praca wymaga od komputera możliwości obsługi wielu operacji jednocześnie. Tutaj również śmiało możemy polecić procesory o wyższym współczynniku TDP.

TDP w przykładowych procesorach

Przeanalizujmy przykład laptopów wyposażonych w procesory Intel. W przypadku urządzeń mobilnych, które sprawdzą się w grach TDP może być nieco niższe. Wartość 45 W jest w zupełności wystarczająca nawet przy sześciordzeniowych sprzętów o dwunastu wątkach. 

Wartość TDP na poziomie 45 W pozwala na wydajną pracę laptopów, które wyposażono w bardzo szybki procesory. Te w trybie turbo osiągają prędkość nawet do 4,5 GHz. To parametr, który zachwyci graczy i pozwoli na doskonałą zabawę przy płynnej animacji. 

Zastosowanie niższego TDP w przypadku laptopów ma bardzo dużą zaletę. Im ta wartość jest niższa, tym dłużej urządzenie będzie działało na jednym ładowaniu baterii. Najbardziej zadowoleni z tego faktu będą użytkownicy, którzy bardzo często korzystają z komputera poza domem. Przy wyborze sprzętu mobilnego warto o tym pamiętać.

4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.